یادداشت

پیام یادآور اعتبار مقالات: درخواست از کاربران و مدیران ویکی‌پدیا | Disclaimer reminder message for Wikipedia

نامه به جیمی‌ولز، موسس ویکی‌پدیا

متن فارسی:

سلام و عرض ادب

اطلاعات مقالات ویکی‌پدیا تصدیق‌شده نیستند. اعتبار این اطلاعات ناهمگون است: بعضی از اطلاعات معتبر هستند و بعضی نامعتبر. اطلاعات نامعتبر در میان مقالات پراکنده شده‌اند، شبیه میدان مین، و تشخیص این اطلاعات نادرست گاهی ناممکن است. به ویژه برای خوانندگانی که از تکذیب‌نامه‌های ویکی‌پدیا آگاه نیستند. این موضوع در مقالات پزشکی بسیار خطرناک می‌شود.

تکذیب‌نامه‌ها باید به خوبی در دید کاربران باشند به گونه‌ای که اولین چیزی باشند که مخاطب آن را می‌بیند. جمله‌ای مانند «محتوای این مقاله قابل ویرایش و اعتبار آن تضمین‌نشده است.» می‌تواند راه‌گشا باشد. این اقدام ممکن است بتواند تعداد مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا را زیاد کند و خطر مطالب نادرست را برطرف کند.

نظر شما چیست؟ من پیشنهاد روشنی دادم، لطفا پاسخ روشنی به من بدهید.

با احترام، موسوی

متن انگلیسی:

Dear Sir

Wikipedia present unconfirmed information to the audience. The validity of this information is mixed: Some are valid and some are invalid. invalid information is Scattered across the articles, like minefield; and Detection of false information is sometimes impossible. Especially for readers who Unaware of the disclaimers. This issue is Very dangerous In medical articles.

Disclaimers must be Perfectly in sight and first thing that the audience sees. A Sentence like “The content of this article is editable and Not guaranteed.” In persian “محتوای این مقاله قابل ویرایش و اعتبار آن تضمین‌نشده است.”. This action may increase the number of contributors and Take away the risk.

what is your opinion? I give you a clear suggestion and Please give me a clear answer.

Sincerely, Mousavi


نامه به کاربران و مدیران ویکی‌پدیای فارسی

به کاربران ویکی‌پدیای فارسی – ویکی‌نویسان
به مدیران ویکی‌پدیای فارسی

سلام و عرض ادب

اعتبار اطلاعات مقالات ویکی‌پدیا تاییدشده نیست. در واقع کیفیت این اطلاعات – بسته به نویسنده‌ی آن – می‌تواند خوب یا بد باشد. اطلاعات نامعتبر در میان مقالات پراکنده شده‌اند و مقالات ویکی‌پدیا را شبیه میدان مین کرده‌اند. تشخیص این اطلاعات نادرست گاهی ممکن نیست؛ و این موضوع در مقالات علوم پزشکی بسیار خطرناک می‌شود. یک اشتباه سهوی، یک خرابکاری عمدی یا یک شوخی (شبیه ماجرای سرهنگ علیفر) در مقالات پزشکی می‌تواند برای کسانی که از ویرایش‌پذیری و تکذیب‌نامه‌های ویکی‌پدیا آگاه نیستند، نتایج مرگ‌باری داشته باشد.

با توجه به توضیحات فوق، منطقا تکذیب‌نامه‌ها باید به خوبی در دید خوانندگان باشند. به گونه‌ای که اولین چیزی باشد که مخاطب آن را می‌بیند. جمله‌ای مانند «محتوای این مقاله قابل ویرایش است و اعتبار آن تضمین‌شده نیست.» می‌تواند راه‌گشا باشد. این اقدام حتی ممکن است به افزودن مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا کمک کند، در عین اینکه خطر اشتباهات ناشی از مطالب نامعتبر را کاهش می‌دهد.

درخواست من به شکل مشخص، قرار دادن یک پیام یادآور در بالای صفحات، شبیه پیام رویدادهای ویکی‌انبار، برای تذکر و یادآوری دقت در اعتبار محتوای مقالات است.

با احترام، موسوی


نوشته‌ی سید علی موسوی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.